Amasra Gezisi ve Balık Avı

Amasra‘ya tatile mi gitmek lazım, günü birlik gezmeye mi gitmek gerekir yoksa uygun zaman da balık avına mı gitmek daha iyi olur? Bu soruların cevabını bulmak için bu üç soruya ayrı ayrı cevap vermek lazım. Tabi bunu tek tek deneyerek öğrenebilirsiniz. Doğası muhteşem bir yer. Coğrafi konumu ile çevre şehirlerden gelenlerin sayısı hafta sonları özellikler çok fazla. Havanın güzel olduğu zamanlar denize girilebilen her yer dolu oluyor.

Sahiller böyle kalabalık ama şehir merkezinin de bundan pek aşağı kalır yanı yok hani. 2009 yılının ağustos ayında 4 arkadaş tamamen ani bir fikir ile yola çıktık. İlk defa gittiğim bir yer Amasra. Amacımız yolda giderken belli oldu; Balık ve Gezi. Günübirlik gidecektik ama oraya gidince durum ne olur bilinmez planlar her an değişebilir tabi.

Amasra-tatili-02
Tatilcilerin Tercih Ettiği Bir Yer

Yol üzerinde çok güzel manzaralar var. Özellikle Safranbolu üzerinden gidilirse harika ağaçların yol üzerinde ortaya çıkarmış olduğu manzara görülmeye değer. Ankara‘da bir kaç saatlik yol var Amasra’ya. Gece yola çıktığımız için sabah erken saatlerde şehir merkezine varıyoruz. Çok sakin görünüyor ilk anda hepimize. Hemen kahvaltı yapabileceğimiz ve eşyalarımızı muhafaza edebileceğimiz gece kalmamız gerekirse konaklamak için pansiyon tarzı yerler bakmaya başladık.

Amasra-tatili-03
Manzaraya Karşı İçeceklerimiz İle Serinledik

Güzel bir pansiyon bulduk ve yerleştik. Kahvaltı işini de hallettik ve oltalarımızı kaptığımız gibi doğru mendireğe gittik. Pansiyon dan çıkınca şehrin kalabalığı hemen bizi karşıladı. Günlük tatilciler ve daimi tatilciler doldurmuş sokakları. Yüzmeye gidenler ve balığa gidenler olarak ikiye ayırabiliriz bu kalabalığı.

Amasra-tatili-04
Mendirekte İstavrit Avı

Biz hazırlıklıyız kısa araştırma ile kalabalık malzeme götürmemize gerek kalmadı. En basit olanları ve bolca çapari olarak ifade edilen bir beden üzerinde 7 adete kadar iğnesi olan olta çeşidi aldık yanımıza. Avlayacağımız balık İstavrit için yeterli bir malzeme. Tabi burası deniz sadece istavrit yok bir çok balık ve deniz canlısı mevcut burada.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Nice, Monaco ve Cannes Gezisi

Bolca istavrit yakalıyoruz. Akşama kadar mendirek üzerinde dört dolanıp farklı yerlerden olta sallıyoruz. En son pansiyona dönerken livarımız da 2 kg istavrit vardı ve gece mangal yakar bir güzel afiyetler yeriz diye düşünüyorduk. Fakat dönüşte şehir merkezinde bir tur attıktan sonra balıkları buzluğa kendimizi şehrin gece hayatına atmamız gerektiği planımıza dahil oldu aniden. Amasra ile ilgili sonraki yazım gece hayatı ve ertesi gün yaşadıklarımız, gördüklerimiz, gezilmesi gereken yerler ve yapılması gerekenler hakkında olacak.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here